Window Fragment
CG2015-9-5
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a khekher frieze belonging to the window E13562. |
| Height | 10.5 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Depth | 3.4 cm |
| Other Number | E13562 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.