Luck Charm
31-7-170
From: Canada | Quebec | Lake St. John
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-7-170 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Montagnais |
| Provenience | Canada | Quebec | Lake St. John |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Carved, wooden. Rectangular base from which rises 4-stepped pyramid. |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Frank G. Speck, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


