Window Fragment
CG2015-9-3
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-9-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | Palace of Merenptah |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of the window E13562, with a partial cartouche of Merenptah's throne name. |
| Height | 14.5 cm |
| Width | 13 cm |
| Depth | 6.8 cm |
| Other Number | E13562 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.