| Object Number | E439.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Gurob |
| Period | Ptolemaic Period |
| Section | Egyptian |
| Materials | Linen | Plaster | Pigment |
| Description | Multicolor cartonnage pectoral decoration in the form of a broad collar. Above the broad collar is a winged sundisk. Collar has terminals in the form of falcon heads. |
| Height | 0.32 cm |
| Length | 27.94 cm |
| Width | 19.68 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1890 |
| Other Number | ES 439A - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


