| Object Number | AF1720 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mabali |
| Provenience | Bangala District | Zaire |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Wood |
| Description | See AF2839. The attribution is apparently due to Torday; presumably Mabali is meant the western group, who, according to Czekanowski, are related to those of Aruwimi - Lindi basin. Wickerwork. |
| Height | 10 cm |
| Length | 122 cm |
| Width | 46 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 795 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




