Door Frame
E10987.3
From: Sudan | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E10987.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | North Temple | Doorway between rooms E and D |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Iconography | Horus | Min |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Sandstone Gateway from the North Temple at Buhen. This doorway was set up by Thury (Twrj), a viceroy of Buhen. The decoration is crude. This is the lower half of the left hand jamb, which has the concluding portion of the dedication text. |
| Height | 119.38 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Depth | 24.13 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
