Coffin Fragment
E16107.4
From: Egypt | Deshasheh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16107.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deshasheh |
| Locus | Gr88 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden fragment belonging to E2554. |
| Height | 2 cm |
| Length | 66 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, 1902 |
| Other Number | ES2554 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.