Coffin Box
E16107.2
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16107.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Period | New Kingdom | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1292 - 1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Head end of the coffin box or trough matching the lid E16107.1. Exterior surface coated in black resinous material. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 112 cm |
| Width | 31 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, 1902 |
| Other Number | AES 3066 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.