Fragment
E2944D
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2944D |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Composite |
| Description | Small fragment of white composition with traces of paint. Flat on one face. |
| Height | 3 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology; Sir William Matthew Flinders Petrie, 1907 |
| Other Number | ES2944 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.