Fragment
E2944B
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2944B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Composite |
| Description | Slab of white composition with traces of paint. Rectilinear modeling on both faces. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 28 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology; Sir William Matthew Flinders Petrie, 1907 |
| Other Number | ES2944 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.