| Object Number | 31-27-322.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | T314 N2 |
| Period | Twelfth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Wesekh Collar. Beads: Cylinder - faience, green, black. Pendants - 15 faience, green. 2 rounded end-pieces, faience, green. |
| Length | 33.2 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 30-1-288 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


