Food
Bread
29-87-561.9
Location: On Display in the Ancient Egypt in Watercolors
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-561.9 |
| Current Location | Ancient Egypt in Watercolors - On Display |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | Pyramid 4 |
| Period | Late New Kingdom |
| Date Made | 1300-1069 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Organic Material |
| Description | Intact. Small, roughly conical; coarse grain (husk mixed in). Well enough preserved for future analysis |
| Height | 5.08 cm |
| Length | 7.62 cm |
| Width | 5.08 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | DAN818 - Field No SF | 48-10-24 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




