Horn (animal part)
Musical Horn
2014-13-8
From: Sudan | Khartoum
Curatorial Section: African
| Object Number | 2014-13-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arabic (uncertain) |
| Provenience | Sudan | Khartoum |
| Section | African |
| Materials | Ivory | Leather |
| Inscription Language | Arabic Language |
| Description | Curved laterally blown ivory tusk with leather wrapping throughout length except for the lozenge-shaped embouchure. Leather is red in color with raised Arabic Lettering on one side; stitched together on inside curve of tusk. Ivory ring midpoint around tusk. Poor condition - leather torn in places, open end of tusk badly broken and wired together again, pieces missing |
| Height | 13.5 cm |
| Length | 95.6 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Franklin Institute, 2014 |
| Other Number | 34 - Franklin Institute Number | L-222-8 - Old Loan Number | A324 - Seder Number | A325? - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




