Amulet
53-54-436
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-436 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | House 8 fill, subsurface pit 24 |
| Section | American |
| Materials | Quartz | Crystal (stone) |
| Description | White quartz, unworked. |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 146 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.