Brick Fragment
81-9-554
From: Egypt | Malkata
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 81-9-554 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Malkata |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Fragment of a mud-brick with an impressed brick stamp. |
| Height | 10 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Malkata (Mulgada) Egypt Expedition; David O'Connor and Barry Kemp, 1973 |
| Other Number | M73/K/371 (218) - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.