| Object Number | AF2037 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yoruba |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Bone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Human Head |
| Description | Bone, carved. Cf. AF2035 and AF2036. Perforations in AF2036 and AF2037 seem to indicate that they were originally attached to some other objects. |
| Length | 3.9 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Outside Diameter | 1.3 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 25029 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




