Spiked Fiddle
2014-13-99
From: Near East | Arabian Peninsula
Curatorial Section: Near Eastern
| Native Name | Kemangeh |
| Object Number | 2014-13-99 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Islamic |
| Provenience | Near East | Arabian Peninsula |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Coconut | Skin | Wood | Gut |
| Technique | Carved |
| Description | Coconut body covered by a membrane. Decorated brass foot extends from one end of body. Long, tubular wooden neck, wood peg box with carved decoration extending from end. 3 lateral pegs, gut strings. Good condition |
| Length | 89.4 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Depth | 11.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Franklin Institute, 2014 |
| Other Number | L-222-99 - Old Loan Number | C-289 - Seder Number | 6184.99 - Franklin Institute Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




