Club Head
53-54-218
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-218 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 8, resting on floor in sub-surface pit |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Gray crystalline rock. Double-pointed, both ends broken off. Lashing groove between ridges. Ground. Several polished flat surfaces - outside groove. Faceted. |
| Length | 13.1 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 3.3 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 980 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.