Sherd
29-179-19A
From: United States of America | Arkansas
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-179-19A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Arkansas |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | From body of bottle bottle. Buff ware. Flat base; angular body. Incised designs above and below equator. |
| Length | 19 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of Randolph Clay, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



