Ear Ornament
Pendant
P2117C
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P2117C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ifugao |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Date Made | 1907 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Lead |
| Description | Lead ornament, for ear or neck. |
| Height | 2.1 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.