Knife
E1104A
From: Ballas (uncertain) | Naqada (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E1104A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ballas (uncertain) | Naqada (uncertain) |
| Locus | G752 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Flint |
| Description | Flint knife. Flat, one edge curved. Finely serrated. Broken into two pieces. |
| Length | 17.7 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; William Flinders Petrie, 1895 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.