| Object Number | 29-66-905 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | 15:137 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud | Clay |
| Iconography | Prism |
| Description | Fragment of a mud prism with hieratic signs incised. |
| Height | 3.17 cm |
| Length | 3.17 cm |
| Width | 1.91 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




