| Object Number | E14347.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Sedment |
| Locus | Tomb 2111, Tomb of Khentkhety |
| Period | First Intermediate Period |
| Date Made | 2130-1980 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment | Gesso |
| Technique | Painted |
| Iconography | Boat | Men | Oars |
| Description | Row boat with 16 figures (14 oarsmen, 1 man at rudder, 1 with bumper at the prow). 10 of the oars preserved, and four further fragments (E14347.2-.5). |
| Height | 20 cm |
| Length | 73 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology in Egypt, 1921 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




