| Object Number | 87-16-253 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Gray color. Hemispherical shapewith ridge along length of rounded side. One flat surface. All surfaces rough and some flake scars present. "ED1018" written in black ink on rounded side. |
| Height | 5.6 cm |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED1018 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


