Backed Knife
87-16-249
From: Europe (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-249 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Gray color with triangular shape with long edges. Triangular cross-section. One edge sharper than opposite. "Backed Knife" written in black ink on smooth face with arrow pointing toward thicker edge. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 8.9 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED2963D (from box) - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



