Backed Knife
87-16-248
From: Europe (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-248 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Rectangular and gray. Narrows toward one end. One edge sharper than other. "Backed Knife" written in black ink on one side with arrows pointing toward thicker edge. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED1232.1 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



