End Scraper
87-16-247
From: Europe (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-247 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Black and gray with white and greenish-brown cortex. One surface smooth. Opposite surface has ridge along entire length. Triangular cross-section. "END SCRAPER" written in black ink on cortex. |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED2101.1 - Museum Education Number | ED20101 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



