Cutting Tool
87-16-244
From: Europe (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-244 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Brown color. One surface convex and smooth. Opposite surface concave and mostly smooth. "DENTICULATE" written in black ink on convex surface with arrows pointing to teeth-like edge. "ED100204" written on same surface over a white base-coat. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED1204 - Museum Education Number | ED100204 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



