| Object Number | 87-16-239 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Gray color with triangular shape.White cortex on one side near base. "HANDAXE" written on one face. |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | ED4214 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



