Box Lid
2015-13-9.2
From: Canada | British Columbia | Kingcome Inlet
Curatorial Section: American
| Object Number | 2015-13-9.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia | Kingcome Inlet |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Sampson Robertson |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Undecorated lid, underside signed with artist's name. |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 27.8 cm |
| Depth | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of Robert and Marilyn Forney, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
