Net Sinker
35-21-80
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Kaiyuh Slough | Khotol River | Old Fish Camp
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Kaiyuh Slough | Khotol River | Old Fish Camp |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 12 |
| Period | Prehistoric |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Description | Unworked pebbles,probably sewn in skin bags for attachment to net. |
| Height | 1 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.