Mask
2015-13-8
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Number | 2015-13-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Toonoo Sharkey |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Description | Green stone human face mask with rectangular cut out eyes and mouth. |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of Robert and Marilyn Forney, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




