Haida Box
2015-13-7.2
From: Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Skidegate
Curatorial Section: American
| Object Title | Haida Box |
| Object Number | 2015-13-7.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Haida |
| Provenience | Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Skidegate |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Denny Dixon |
| Date Made | June 1982 |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Description | Lid has depictions of wolf and killer whale with decorative fluting around the edge of the rim. Underside of lid has a missing "peg" in one corner which secure lid to the box. Artist's signature also appears. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of Robert and Marilyn Forney, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


