Haida Box
2015-13-7.1
From: Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Skidegate
Curatorial Section: American
| Object Title | Haida Box |
| Object Number | 2015-13-7.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Haida |
| Provenience | Canada | British Columbia | Queen Charlotte Islands | Skidegate |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Denny Dixon |
| Date Made | June 1982 |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Description | Box composed of five pieces of argillite glued together. All four sides carved with depictions of various clan animals: one long side depicts wolf with his tail wraped around killer whale, the other depicts eagle; one short side depicts killer whale, the other depicts raven. |
| Height | 10 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Credit Line | Gift of Robert and Marilyn Forney, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




