Figure
2015-13-4
Location: On Display in the Sphinx Gallery
From: Easter Island
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-13-4 |
| Current Location | Sphinx Gallery - On Display |
| Provenience | Easter Island |
| Creator | Benedicto Tuki |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Carved wooden figure of an emaciated man. A modern example of the traditional Easter Island "ribbed figure," faithful in all details to older prototypes except that it is significantly larger" (71.6 cm., as compared to a 43.5 cm. example collected in the 1870s). Carved in 2003 by Easter Island artist Benedicto Tuki Pate. |
| Height | 71.6 cm |
| Width | 12 cm |
| Depth | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Robert and Marilyn Forney, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



