Nose Ring
92-7-19.1
From: Egypt
Curatorial Section: African
| Object Number | 92-7-19.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Culture Area | African |
| Period | 19th Century | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Description | Brass earrings, thin wire with knobs 3.8 cm in diameter x 0.2 cm. |
| Width | 0.2 cm |
| Outside Diameter | 3.8 cm |
| Credit Line | Gift of Phyllis Cook and Florence Getty Cook, 1992 |
| Other Number | ED2416A - Museum Education Number | ED3307A - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.