| Native Name | Ga'u |
| Object Number | 2015-16-1.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Tibet |
| Section | Asian |
| Materials | Copper (uncertain) |
| Description | Lid to amulet box (ga'u) which contains a Tibetan prayer. This would have been worn for protection, most likely by a woman due to the elaborate filigree work and semi-precious stones. |
| Height | 1 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Gift of Lynn W. Williams, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




