| Native Name | Ga'u |
| Object Number | 2015-16-1.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Tibet |
| Section | Asian |
| Materials | Silver | Turquoise |
| Iconography | Lotus Bud |
| Description | Woman's double-square amulet box (ga'u). This amulet box would have been worn, suspended by a strap or sash, for protection against evil. The central motif is a stylized lotus bud with elaborate filigree work and semi-precious stones. It holds a Tibetan prayer printed on a folded piece of paper. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 8.1 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | Gift of Lynn W. Williams, 2015 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




