| Object Number | 29-59-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ambundu |
| Provenience | Angola | Luhi | Mbundi |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Iconography | Human Figure |
| Description | Soba (chief's). Wood. Circular base supporting four bent legs which support the circular seat. The back is a hollow square within which is the upper part of a human figure. |
| Height | 59.5 cm |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 17.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry C. Mercer, 1927 |
| Other Number | Mercer 22683 - Old Museum Number | 170 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




