Shawabti
29-86-313.7
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-313.7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Terracotta |
| Description | red ware; blue wash. |
| Height | 5 cm |
| Width | 1.77 cm |
| Depth | 1.34 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1277 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
