Statuette Fragment
CG2015-4-1388
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1388 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragmentary statuette or decorative element depicting the goddess Sekhmet (?). Wooden peg inserted in the base. |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 3 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.