Relief Fragment
CG2015-4-1352
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1352 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Granite |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Red granite architectural relief fragment. Most surfaces are largely worn away. At the bottom of one face is a sunk relief image of a bound captive over a ring containing a conquered city name. |
| Height | 83 cm |
| Width | 44 cm |
| Depth | 32 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.