Relief
CG2015-4-1323
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1323 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Stone piece with rosette decoration and winged disc at center. Likely Achaemenid; likely from Persepolis |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 38.1 cm |
| Width | 24.13 cm |
| Other Number | E227 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.