Kohl Pot
CG2015-4-1307
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1307 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Small tan, black, and white kohl jar. See handwritten note in multimedia for more information. |
| Height | 2.75 cm |
| Width | 2 cm |
| Outside Diameter | 2.3 cm |
| Other Number | 45 E 16 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.