Gong
AF5216
From: Zaire
Curatorial Section: African
| Object Number | AF5216 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mabudu |
| Provenience | Zaire |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Nearly flat sides, convex (almost pointed) top, straight base projecting at the sides into handles which are vertically pierced. |
| Height | 8 cm |
| Length | 38 cm |
| Width | 18 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred M. Collins, 1925 |
| Other Number | 11 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.