Lamp
CG2015-4-1304
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1304 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Terracotta |
| Description | Terracotta lamp. Elaborate design. Rounded central body with decoration of a nereid riding a hippocampus. Handle is crecent shaped. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 10 cm |
| Other Number | 29-209-280 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.