Figurine Head
CG2015-4-1302
From: Egypt | Memphis (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1302 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Terracotta |
| Description | Terracotta head from a figurine. Bald man with applied eyes. |
| Height | 7 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.