Statue Fragment
CG2015-4-1232
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1232 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Terracotta |
| Description | Body of figure. No head. Light terracotta color. 'FD' inscribed on inside. |
| Height | 10.16 cm |
| Length | 7.62 cm |
| Width | 3.17 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.