Cartonnage
CG2015-4-1194
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1194 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Cartonnage |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Fragment of a multicolor cartonnage footcase. |
| Height | 26 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 6 cm |
| Other Number | 166 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.