Cartonnage
CG2015-4-1193
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1193 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Cartonnage |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Fragment of a cartonnage footcase. |
| Height | 8.89 cm |
| Length | 22.86 cm |
| Width | 14.61 cm |
| Other Number | 464 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.